Drukarnia Majorczyk – Druk opakowań, etykiet i innych materiałów reklamowych

Praca w drukarni – jak wygląda?

Praca w drukarni wbrew pozorom nie zawsze jest łatwa i przyjemna. Rosnąca automatyzacja sprawa, że zawód drukarza nie zawsze jest doceniany. Jednakże jego praca jest bardzo ważna i wymaga posiadania rozleglej wiedzy i doświadczenia w wielu działaniach. Jak zatem wygląda praca w drukarni?

Praca w drukarni

Warto wiedzieć, że zakres obowiązków drukarzy jest niezwykle szeroki. Zajmują się oni obsługą klientów, maszyn drukarskich i nadzorowania procesów drukowania. Niezbędna jest specjalistyczna wiedza techniczna odnośnie poligrafii. Drukarz za każdym razem zmienia ustawienia maszyn, dopasowując jej parametry do potrzeb klientów. Poza tym dopełnia papier o danej gramaturze, wymierza ilość farby, dokonuje pomiary materiałów drukowanych itp.

Okazuje się, że sporym wyzwaniem jest tutaj zwłaszcza druk offsetowy. Oczywiście druk cyfrowy także jest wymagający, jednak można liczyć na szybsze przygotowanie maszyn. Zadania drukarza opierają się także na edycji plików, przygotowywaniu plików i zaawansowanych działaniach poligraficznych.

Dla kogo praca w drukarni?

Kto może pracować w takim miejscu? Aby rozpocząć swoją przygodę z aktywnością w tej branży, trzeba posiadać konkretne umiejętności i kwalifikacje. Dobrym wyborem jest ukończenie studiów poligraficznych i specjalistycznych kursów. Ponadto, osoba pracująca w drukarni powinna cechować się sumiennością, kreatywnością, zmysłem artystycznym, zręcznością i spostrzegawczością. Warto znać nowoczesne maszyny użytkowane w drukarniach, które pozwalają na dokładne wykonywanie pracy. Przygotowanie do zawodu może trwać nawet kilka lat. Jak widać, wbrew pozorom praca w drukarni bywa trudna i wymagająca. Świetnie radzą sobie doświadczone osoby, które na bieżąco rozwijają swoje umiejętności i obserwują zmiany rynkowe.