Drukarnia Majorczyk – Druk opakowań, etykiet i innych materiałów reklamowych

Co to jest proof?

Niekiedy nawet najlepszy projekt graficzny może nie spełniać Twoich oczekiwań. Musisz zwracać uwagę na to, aby nie dochodziło do dużej rozbieżności kolorów pomiędzy tym, co widzisz na ekranie, a tym, co drukujesz. Aby wyeliminować takie ryzyko, powinien wcześniej zlecić wykonanie tzw. proofa, czyli próbnego druku. Czym dokładnie jest taki druk?
Próbny wydruk

Czym jest proof?

Najprościej mówiąc, jest to próbny wydruk projektu graficznego. Fragmenty grafiki możesz zobaczyć przy druku próbnym wtedy, gdy postawić na druk offsetowy, doskonale odwzorowujący dany projekt. Nie zapominaj o tym, że proof to specjalny wydruk, które spełnia określone wymogi. Aktualnie nowoczesne technologie dają wiele możliwości, dlatego certyfikowany proof cyfrowy jest dostępny na wyciągnięcie ręki. Jest to jedna z najlepszych metod na sprawdzenie tego, jakie efekty kolorystyczne uzyskamy po wydruku. Co ciekawe, uzyskujesz dzięki temu wzorzec nakładowego druku. To pozwala najlepiej odwzorować efektu końcowego druku offsetowego.

Co warto wiedzieć?

Warto zauważyć, że proof powinien zostać certyfikowany oraz dostarczony klientowi do zatwierdzenia. Dopiero po tej czynności rusza druk nakładowy. W tym czasie wykonuje się także druk z możliwością pomiaru, co wpływa na późniejsze porównanie odbitek nakładowych z proof.

Każdy klient może skorzystać w naszej drukarni z pomiarów spektofotometrycznych zgodnie z normą Fogra 39. Druk próbny ma na celu wykonać próbę koloru. Co z kolei pozwala drukarzowi odpowiednio ustawić maszynę drukarską